2.Pol J.- „ Pomysłowy Dobromir uczy” – Wydawnictwo Papilon Centrum Edukacji Dziecięcej – Poznań. 3.Wojciechowski J. – „ Zbliżamy dzieci przedszkolne do techniki” Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990. 4.Zajda K. Lipina s. –„Wychowanie techniczne w przedszkolu”-. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa1984 r.
Scenariusze zajęć wraz z gotowymi pomocami dydaktycznymi na każdy dzień zajęć w łące – Dzieci Młodsze – Piątek piątek przedszkolaki poobserwują ślimaki i dowiedzą się kilku informacji na ich temat. Poćwiczą motorykę małą wykonując relaksacyjne masażyki, rysując ślimaka do wiersza oraz wykonując ślimaka z plasteliny, a także rozwiną zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń łące – Dzieci Młodsze – Czwartek czwartek przedszkolaki ułożą puzzle i obejrzą film edukacyjny "Czas zwierząt - Mrówka". Zapoznają się z cyklem życia mrówki układając historyjkę obrazkową i wykonując kartę pracy „Od jaja do imago”.Na łące – Dzieci Młodsze – Środa środę przedszkolaki odkodują temat zajęć i zapoznają się z różnymi gatunkami motyli. Obejrzą film edukacyjny "Motyle nocne", a także nauczą się trzeciej zwrotki piosenki "Wiosenna łąka".Na łące – Dzieci Młodsze – Wtorek wtorek przedszkolaki rozwiązując zagadki słowne poznają zwierzęta mieszkające na łące oraz rozpoczną naukę piosenki "Wiosenna łąka". Obejrzą fragmenty filmu "Kret", a także poćwiczą kodowanie na dywanie prowadząc kreta do łące – Dzieci Młodsze – Poniedziałek poniedziałek przedszkolaki zapoznają się z nazwami polnych kwiatów i poprowadzą obserwację przyrodniczą podczas spaceru w okolicy przedszkola. Wykonają kartę pracy "Majowe kwiaty", a także własnoręcznie przygotują "Pizze - łąkę".Na łące – Dzieci Starsze – Piątek piątek przedszkolaki poobserwują ślimaki i dowiedzą się kilku informacji na ich temat. Poćwiczą motorykę małą wykonując relaksacyjne masażyki, rysując ślimaka do wiersza oraz wykonując ślimaka z plasteliny, a także rozwiną zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
Scenariusz zajęć szachowych dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej Prezentowany scenariusz jest kontynuacją zajęć szachowych zamieszczonych w „CENnych Wiadomościach” w czerwcu 2021 roku1. Temat: Wojsko szachowe – ustawienie bierek na szachownicy. Cele:
Projekt Edukacyjny MOJE MIASTO KOSZALIN Prowadzący: Mirosława Majorek, Małgorzata Piwowarska Miejsce realizacji: Przedszkole nr 7 Termin i czas trwania projektu: wrzesień-listopad 2012 Warunki wyjściowe: 1. Zainteresowanie dzieci „murami z czerwonej” cegły w parku miejskim. 2. Częste rozmowy dzieci o budynkach znajdujących się przy miejscu zamieszkania i Przedszkolu. Cele projektu: -budzenie przywiązania do rodzinnego miasta -poznanie jego historii, charakterystycznych budowli i zabytków -zapoznanie z regionem Cele szczegółowe: – Znają herb miasta i legendę jego powstania – Znają charakterystyczne budowle (pałac młynarzy, kaplicę św. Gertrudy, kościół św. Józefa – Wiedzą, że ulice nazywały się inaczej potrafią wymienić niektóre z nich – Nazywają pomnik marszałka Piłsudskiego, Piastów, Jana Pawła II, Ptaki – Wiedzą jak nazywa się główna ulica – Wiedzą jak nazywa się rzeka przepływająca przez Koszalin – Wiedzą w jakim regionie Polski leży ich miasto – Potrafią wymienić i wskazać podczas wycieczki okoliczne miejsca spędzania czasu wolnego przez Koszalinian (park, park linowy, kina, teatr, filharmonia ) – Rozpoznają budynek Biblioteki Miejskiej i Dziecięcej – Wiedzą przy jakiej ulicy znajduje się przedszkole – Znają legendę „O zbójcach z góry Chełmskiej i mosiężnym rogu” – Wiedzą jak żyli ludzie dawnym Koszalinie i jaka jest geneza nazwy miasta – Potrafią wskazać miejsce w którym znajdował się zamek książęcy i mury miejskie Rodzaje aktywności: – społeczno-przyrodnicza: wycieczki, spacery – językowa: rozmowy z obrazkiem i fotografią, opowiadania, legendy – artystyczna: przestrzenne i płaskie prace plastyczne, taniec regionalny – zdrowotna: miejsca wypoczynku i spędzania czasu wolnego w Koszalinie – logiczno-matematyczna: tworzenie planu najbliższej okolicy (podwórka, ogrodu przedszkolnego, placu przed ratuszem, planu miasta Możliwości wyboru: 1. Tworzenie planu najbliższej okolicy. 2. Tworzenie wizji przyszłości dotyczącej zagospodarowania placu przed ratuszem „Chcielibyśmy aby w naszym mieście…” Przebieg: 1. Spacery ulicami Koszalina: oglądanie dzielnicy willowej i secesyjnych kamienic stare miasto: katedra, kościół św. Józefa, z XIII w. domek kata, mury miejskie, teatr, kaplica św. Gertrudy, budynki Straży Granicznej 2. Wycieczki: Góra Chełmska, wieża widokowa, latarnia w Gąskach, most zwodzony w Darłówku 3. Zajęcia muzealne: historia miasta, makieta Koszalina, zwiedzanie wystaw artystów koszalińskich, życie pierwszych osadników-chata jamieńska, stroje regionalne, 4. Konkursy: udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja przygoda w Muzeum” 5. Spotkania z ciekawymi ludźmi: Stowarzyszenie Miłośników Kolejki Wąskotorowej Towarzystwo Przyjaciół Koszalina 6. Zajęcia artystyczne: wykonanie pracy plastycznej we współpracy z rodzicami „Moje miasto-moja ojczyzna, tworzenie planu najbliższej okolicy 7. Zorganizowanie wystawy „Moje miasto wczoraj, dziś i jutro”- pokaz umiejętności dzieci które wystąpią w roli kustoszy wystawy. Środki i pomoce: – album starych fotografii – plany miasta – pocztówki z Koszalina -zajęcia muzealne -bilety autobusowe, -pacynki do legendy „O zbójcach z góry Chełmskiej” Osoby i instytucje współuczestniczące: -dyrektor Przedszkola -muzeum okręgowe, -rodzice, -Towarzystwo Przyjaciół Koszalina Literatura: Merytoryczna: Koszalin; M. Czajkowski; wyd. Tekst: Koszalin 1996 Koszalin w starych fotografiach; K. Sypniewska; wyd. Kadr 1995 Mój magiczny Koszalin; P. Polechoński; wyd „Alta Press” 2006 Wikipedia: strony o Koszalinie Metodyczna: Mali badacze;j. Haris Helm, L. G. Katz wyd. CODN Warszawa 2003 Dziecięca: Księga morza; Ė. Beaumont; wyd Paweł Skokowski: Lublin 1995 Wróżba Swantewita; G. Bojar-Fijałkowski Ewaluacja Projekt Moje Miasto Koszalin Umiejętności dzieci Przed realizacją projektu Po zrealizowaniu projektu ? Znają nazwę miasta w którym mieszkają Znają swój adres Rozpoznają ratusz katedrę i budynek poczty głównej Rozmawiają o swojej miejscowości Wymieniaja się wiadomościami Poszukują informacji w przewodnikach i albumach Wiedzą od czego pochodzi nazwa miasta Znają zabytki; kapliczkę św. Gertrudy, katedrę, chrzcielnicę domek kata, XIII w kamienice, budynek Straży Pożarnej, wieżę ciśnień, pocztę Znaja miejsca wypoczynku Rozpoznaja na starych fotografiach Rynek miejski, ratusz, parki Znaja legendy koszalińskiego pisarza, Widzą różnice charakteryzujące stare budownictwo i nowe Wiedzą kto urzeduje w ratuszu Wiedzą że Koszalin był miastem żołnierzy. Potrafia wskazać budynki w których mieści się Straż Graniczna, Wojska Obrony Przeciwlotniczej Znajdują swoje miasto na mapie Polski Podsumowanie projektu; 1. Wystawa prac dziecięcych wykonanych z pomocą rodziców dla wszystkich dzieci z przedszkola i rodziców. 2. Dzieci prezentują wiedzę o swoim mieście pełniąc rolę „kustosza” wystawy. 3. Teatrzyk w wykonaniu dzieci z pacynkami uszytymi przez rodziców. Opracowała: Mirosława Majorek nauczycielka Przedszkola nr 7 w Koszalinie
Grupa: 6-latki Data: 23.10.2012 r. Temat: Zabawki ładne mam, bo o porządek dbam Cele ogólne: kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania , wdrażanie do zachowania porządku w kącikach tematycznych i zgłaszania nauczycielce uszkodzonych zabawek.
Cel główny: -kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości Cele szczegółowe: – ukazanie doniosłego momentu odzyskania niepodległości – ukazanie ofiar polskich dążeń do odzyskania niepodległości – uwrażliwienie na piękno poezji i pieśni patriotycznej Metody: słowna, Formy: Indywidualna, zbiorowa PRZEBIEG: 1. Wejście dzieci przy muzyce poloneza ,,Marsz Husarii” 2. Wiersz Witamy wszystkich gości Dzisiaj jest święto Polski Dzień Niepodległości Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty Listopada Tym co padli za Ojczyznę Hołd wdzięczności Polska składa Im to bowiem zawdzięczamy wolność- Polską mowę w szkole , to ,że z kart historii poznajemy dziś niewolę Czcimy pamięć tamtych dni pokłon im składamy i w hołdzie Wolności Hymn Polski śpiewamy. 3. Mazurek Dąbrowskiego-śpiew Hymnu 4. Wiersz Cofnijmy się w czasie, przypomnijmy sobie ,jak to wszystko było Co się wydarzyło Broniliśmy Polski na wszystkich granicach, Była z nami pieśń Bogurodzica Tak masz rację. Już za czasów Mieszka, Trzeba było walczyć by można tu mieszkać Toczyliśmy bije uparte zwyciężaliśmy tak jak pod Grunwaldem. Trzeba było stale stać na Polski straży Napadali na nas Niemcy i Tatarzy. Tyle kiedyś Szwedów tu do nas przybyło, Że Polaków prawie już widać nie było Zaledwie Polacy Szwedów przepędzili Już Turcy Europie znowu zagrozili I naszej ojczyżnie lecz król Jan Sobieski Rozbił ich pod Wiedniem husarzem zwycięskim Wzywał nas do boju Tadeusz Kościuszko Była tu niewola ale w ziemi włoskiej Zbierało się wojsko przy wodzu Dąbrowskim. Wielkim przyjacielem w zwycięstwach i klęskach była żołnierzowi wojskowa piosenka. 5. Piosenka,,Wojenko, wojenko” 6. Wiersz Trzej sąsiedzi się zmówili i Polskę podzielili Niezależnej Polsce rządy narzuciły Austria, Prusy i Rosjanie Polskę z mapy wymazały Urzędy i szkoły ludżmi swymi obsadzały Ponad sto lat trwania upokorzeń męki pod Obcym zaborem całej tej udręki. Mowę nam zabrano , polskie obyczaje, ale Polak patriota Tak łatwo się nie poddaje Rodził się duch walki rotę wciąż śpiewano, O wolności kraju skrycie rozmawiano. Wielkie trzy mocarstwa w końcu się skłóciły I walkę zawziętą się z sobą stoczyły I pierwsza brygada się wtedy zrodziła, O ojczyznę utraconą z honorem walczyła Piosenka,, My pierwsza brygada” 7. Wiersz Warczą karabiny i dzwonią pałasze, to Piłsudski Ruszył w pole ,a z nim wojska nasze Dla Austrii i Niemiec wojna już przegrana W Rosji rewolucja w Polsce wolność odzyskana. 8. Piosenka ,,Pierwsza kadrowa” 9. Wiersz 11 listopada1918 roku następuje koniec zaboru obcego, Znów na mapie świata polskie państwo gości Nikt nam nie zabierze już niepodległości Ojczyzna wolna ,znowu wolna. Tak bije serce, huczą skronie, dziś wolności kanonada Witamy wszyscy niepodległość i 11 listopada. 10. Piosenka ,,Przybyli ułani pod okienko” 11. Wiersz Dumny biały orzeł ściany nam ozdabia Dumne polskie dziecko światu opowiada. Kto ty jesteś-Polak mały Jaki znak twój-Orzeł biały Gdzie ty mieszkasz-między swemi W jakim kraju-Polskiej Ziemi Czym ta ziemia-Mą ojczyzną Czym zdobyta-Krwią i blizną Czy ją kochasz-Kocham szczerze A w co wierzysz-W Polskę wierzę 12. Piosenka ,,Kim Ty jesteś” 13. Wiersz Czy wiesz jaki to znak? W czerwonym polu biały ptak? Wiem-odpowiedział Janek mały-to jest znak Polski – Orzeł biały. Znajome godło- w nim nasze serca Nauka , praca, chwała żołnierska. Biel uroczysta w Orla ramionach I nasze dzieje –złota korona. 14. Piosenka ,,Płynie Wisła, płynie” 15. Wiersz Pamiętajcie dzieci- kiedy nagle las zaszumi i gdy usłyszycie Szum strumyka, co po kamykach pomyka-to jest Polska. Gdy zobaczycie topole –górujące ponad polem-to jest Polska. Gdy słyszycie naszą mowę , hymn i pieśni narodowe-to jest Polska. Choinka, stół ,opłatek biały, mamy ręce co go nam podały-to jest Polska. Gdy zobaczycie piękne wrzosy , błyszczące w kroplach rosy – to jest Polska. Kiedy ujrzycie mogiłę w lesie, a nad nią krzyż z brzozy wycięty- to jest Polska. 16. Piosenka,,Ojczyzna” 17. Wiersz Wszystko dokoła :dom przedszkole, fabryczne dymy ,żelazna kolej, Kwiaty przy oknie, klon koło bramy, Słoneczny uśmiech kochanej mamy, i las co cieniem dzieci zaprasza Wszystko to Polska –Ojczyzna nasza. Piękna jest nasza Ziemia, przejrzysty nad nią błękit, Piękna jest nasza mowa i pieśni i piosenki. Piękne jest nasze przedszkole i piękna zieleń boiska, strumień jest piękny I łąka i zboża fala złocista. Piękna jest nasza Wisła, od gór dalekich do morza, Piękne są nasze dęby, topole , sosny i brzoza. Piękny jest Orzeł Biały, piękna biel i czerwień, piękna Jest nasza Ziemia- kochać będziemy Cię wiernie. Polskim bohaterom śniła się Polska- Wolna i odrodzona. Śnił się Biały Orzeł i jego korona. Dzięki ich odwadze i ich bohaterstwu, śpiewamy Hymn Przedszkola w radością w sercu. 18. Hymn Przedszkola 22 Barbara Rakowska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 4 I 5 -LATKÓW. Temat: Poznajmy się i nasze przedszkole. Cele ogólne: -poznawanie imion kolegów i koleżanek z grupy, -integrowanie grupy – tworzenie przyjaznej atmosfery i poczucia bezpieczeństwa, - prezentacja wybranych form i zasad obowiązujących w grupie, - poznanie budynku przedszkola. Cele
Grupa wiekowa: 3,4,5-latki Blok tematyczny/temat kompleksowy (tygodniowy) – Sztuka bycia mądrym Tematyka dzienna – Flaga i barwy narodowe Cel ogólny –kształtowanie poczucia przynależności narodowej i patriotycznej postawy;Cele szczegółowe/operacyjne (dydaktyczno-wychowawcze) – dziecko:•rozwiązuje zagadkę (I,II), [IV. 5]; •wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna (I,II), [IV. 10];•potrafi wymienić (I) i opisać symbole narodowe (II) (flaga, godło, hymn), [IV. 10];•rozpoznaje flagę Polski (I) spośród flag innych krajów(II), [IV. 10];•wie, kiedy obchodzone jest w Polsce Święto Flagi (II), [IV. 10, III. 2]; •reaguje na pauzę w muzyce (I,II), [IV. 7]; •słucha wiersza (I) i swobodnie wypowiada się na temat jego treści (II) [IV. 2, IV. 5];•wypowiada się na temat zdarzeń występujących na obrazkach (I,II) [IV. 2, IV. 5];•rozwija umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego(II), [IV. 2, 5];•doskonali umiejętność liczenia (I,II), [IV. 15] •przyjmuje właściwą postawę podczas śpiewania/słuchania hymnu Polski (II), [IV. 10, III. 2]•rozpoznaje hymn Polski spośród innych melodii i piosenek (II), [IV. 7, 10]; •starannie (II) wykonuje prace plastyczną (I), [IV. 8] •słucha (I) uważnie poleceń nauczyciela i stosuje się do nich (II), [III. 6,7].Metody pracy:•słowna•aktywizująca•praktycznych działań•oglądowaFormy pracy:•indywidualna •grupowaŚrodki/materiały dydaktyczne : CD z nagranie piosenki „Rodzinny kraj” , treść zagadki, flaga Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, kartki w kolorze białym i czerwonym, wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”, bębenek, ilustracje do historyjki obrazkowej „Szanuj flagę”, nagranie muzyki z różnych regionów Polski wraz z hymnem, szablon flagi, biała i czerwona farba, białe i czerwone paski papieru, wykałaczki do szaszłyków. Bibliografia:1. Czasopismo "Bliżej przedszkola", październik 2017, numer 5 2. Zagadki dla dzieci o ojczyźnie[online], [dostęp: dostępny w Internecie: . 3. „Przywitajmy się– zabawa integracyjna” – pochodzi ze zbiorów "Bliżej Przedszkola". 4. Cz. Janczarski, Barwy ojczyste[online], [dostęp: dostępny w Internecie: .Przebieg zajęć :1„Przywitajmy się ” – zabawa integracyjna . Dzieci spacerują po sali przy akompaniamencie dowolnej, wesołej muzyki i witają się z innymi dziećmi podczas przerwy w muzyce w sposób wskazany przez nauczyciela: przywitajcie się przez podanie dłoni, pogłaszczcie się po głowie, przytulcie się serdecznie, prześlijcie sobie zagadki przez nietrudne, każdy z Was przyzna. Jak się nazywa nasza Ojczyzna? (POLSKA) z dziećmi na temat naszego kraju i jego symboli : Na początku tego miesiąca, 2 maja, obchodziliśmy bardzo ważne święto dla Polski – ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ. Jestem bardzo ciekawa, czy ktoś z Was potrafi powiedzieć mi, jak ona wygląda? rozkłada na dywanie flagi różnych państw. Zadaniem dzieci, jest odnaleźć flagę Polski. utworu Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” .Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień - to miłość,biel - serce czyste...Piękne są naszebarwy ojczyste. Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:- O fladze jakiego państwa była mowa w wierszu? Po czym poznaliście?- Co oznacza czerwień, a co biel w wierszu? - Kiedy i gdzie możemy zobaczyć flagę Polski?4.„W naszym kraju” – zabawa muzyczno-ruchowa. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki – jednej połowie grupy w kolorze czerwonym, drugiej w białym, następnie odtwarza utwór pt. „Rodzinny kraj”. Podczas trwania utworu dzieci poruszają się swobodnie po dywanie. Na przerwę w muzyce przedszkolaki łączą się w pary – czerwona kartka z białą. obrazkowa „Szanuj flagę” - doskonalenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego. Na tablicy umieszczonych jest 5 obrazków: z wnuczkiem przygotowują się na uroczystość z okazji Święta Flagi Państwowej. w uroczystościach z okazji Dnia Flagi. flagi na chodniku. flagi przez dziadka i powieszenie flagi na ulicy. odsłania I. obrazek i mówi: Dnia 2 maja, pomimo kalendarzowej wiosny, na zewnątrz było zimno. Dziadek Ignacy i wnuczek Adaś wybierali się na uroczystość z okazji Święta Flagi Państwowej. Ubrali się bardzo elegancko. - Co to znaczy, że Adaś i jego dziadek ubrali się elegancko ? - Dlaczego się tak ubrali? obrazek: Dziadek Ignacy i Adaś zabrali ze sobą flagę i poszli na Starówkę, by razem z mieszkańcami swojego miasta wziąć udział w uroczystości z okazji Święta Flagi Ile flag jest na tej ilustracji ? Kto policzy? obrazek: Wracając do domu ... (nauczycielka odsłania trzeci obrazek)- Kto opowie, co się dalej wydarzyło? - Jak myślicie, w jaki sposób flaga znalazła się na chodniku? obrazek: Po powrocie do domu ... (nauczycielka odsłania czwarty obrazek)- Co zrobili dziadek Ignacy z wnuczkiem Adasiem ? - Dlaczego dziadek podniósł flagę? obrazek: Ale to jeszcze nie koniec historii bo oto ... (nauczycielka odsłania piąty obrazek) - Dlaczego dziadek i Adaś się tak zachowali ?- Jak powinniśmy traktować symbole narodowe? 6.„Maszerujemy” – zabawa rytmiczno-ruchowa. Nauczycielka informuje dzieci, że „zamieniają się” na chwilę w żołnierzy wojska polskiego. Przedszkolaki maszerują w rytmie wygrywanym przez prowadzącą na bębenku. Na przerwę w muzyce „żołnierze” zatrzymują się w pozycji na baczność i czekają na kolejny na temat pozostałych symboli narodowych. Powiedzieliśmy sobie, że flaga jest symbolem naszego kraju, a czy znacie jego inne symbole? Potraficie je odnaleźć odnaleźć w naszej sali? -Pamiętacie jaki jest tytuł hymnu Polski? -Gdzie możemy usłyszeć hymn naszego kraju ? - Jak należy się zachowywać podczas śpiewania/słuchania hymnu Polski ? 8.„Baczność- hymn Polski” – zabawa słuchają muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska ) . W momencie, gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – ponownie siadają. flagi Polski – praca młodsze – Przedszkolaki na specjalnie przygotowanym szablonie malują paluszkami flagę naszego państwa, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Dzieci starsze –na stoliku leżą pocięte kawałki bibuły. Zadaniem dzieci jest pozwijanie z nich kuleczek i przyklejenie na odpowiednią część szablonu flagi (z dwóch stron), następnie przedszkolaki przymocowują patyczek, przygotowując chorągiewki. zajęcia. - Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Każde dziecko otrzymuje dwie tabliczki. Jedną w kolorze zielonym, drugą w czerwonym. Jeżeli zdanie wypowiedziane przez nauczycielkę jest prawdziwe, przedszkolaki podnoszą tabliczkę zieloną, jeżeli jest fałszywe – czerwoną. I. Kraj, w którym mieszkamy nazywa się Polska. (prawda)II. Flaga naszego kraju jest biało – zielona. (fałsz)III. Kolor biały na fladze Polski oznacza miłość. (fałsz)IV. Godłem Polski jest biały orzech w złotej koronie i złotych szponach na czerwonym tle. (prawda) V. |ZAGADKA SŁUCHOWA| Podnieś zieloną tabliczkę, gdy usłyszysz hymn Polski. Podziękowanie dzieciom za zajęcia. Siad w kręgu, nagrodzenie najbardziej aktywnych dzieci .
Cykl zajęć: „Poznajemy nasz region”. Blok tematyczny: „Poznajemy budynki naszego miasta”. Cele ogólne: zapoznanie dzieci z budynkami jednostki wojskowej, zapoznanie dzieci z pracą żołnierzy oraz ich mundurem i sprzętem wojskowym, zapoznanie dzieci ze sztandarem jednostki wojskowej,
Inspiracje do stworzenia ciekawych zajęć dla przedszkolaków do różnych tematów tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z pojazdami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także krainie wartościW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z wartościami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, puzzli, prac plastycznych, a także do pracy z dziećmi z UkrainyW tym wpisie znajdziesz linki z materiałami, które możesz wykorzystać w pracy z dziećmi z tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z podróżami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także na świętaZbiór wszystkich wpisów (scenariusze i inspiracje do zajęć) związanych z tematem: Czekamy na świętaKulinarne ABCW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z kuchnią, gotowaniem i pieczeniem . Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także kolorowanek.
Scenariusz zajęcia - opowieść ruchowa "Zawody sportowe". Temat zajęć: Zawody sportowe. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy. Rozwijanie sprawności fizycznej. Rozwijanie wyobraźni. Kształtowanie umiejętności społecznych. Dziecko potrafi przyjąć prawidłową pozycje w siadzie i staniu. Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest niezwykle ważny dla procesu socjalizacji. Codziennie, niezależnie od tego, czy toczy się swobodna zabawa, czy zajęcia dydaktyczne, dziecko uczy się funkcjonować w grupie. Buduje własny zbiór narzędzi komunikacyjnych, które pomogą mu w przyszłości w różnych sytuacjach. Uczy się wyrażać własne zdanie, walczyć o uznanie swoich potrzeb, pracować w zespole. Już zwykła zabawa w dom wymaga umiejętności podziału ról i zadań i intensywnej współpracy. Naturalne jest to, że dzieci przedszkolne spędzają czas w mniejszych grupach, przebywając z tymi, do których czują największą sympatię. Warsztat ma za zadanie scalić całą grupę, pomóc w budowaniu sprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi przedszkolakami.
Temat: Razem się bawimy i razem pracujemy. Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się na temat własnych przeżyć i doświadczeń oraz wykonanych prac plastycznych. Cele operacyjne - dziecko: - wypowiada się na temat kolegów i wspólnych z nimi zabaw w grupie rówieśniczej. - posługuje się zwrotami
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCHOpracowała : mgr Katarzyna GańczarczykGrupa wiekowa: dzieci trzyletnie – grupa MisieTermin realizacji : 25. 03 2022 tematyczny: Morski świat Temat zajęcia : Morskie opowieści - zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat morza. Integrowanie grupy w toku zabaw – realizacja programu profilaktyczno-wychowawczego przedszkola; zadanie: Przyjaciel ogólne:- poznanie i utrwalenie pojęć związanych z morzem, - rozwijanie słownika czynnego dziecka, - wdrażanie do wypowiadania się na podstawie ilustracji,- Wyrabianie reakcji na sygnały dźwiękowe- Rozwijanie wyobraźni- realizacja programu wychowawczo – profilaktycznego , zadanie: Przyjaciel przyrodyCele operacyjne (dziecko) :- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym rytmicznych, muzycznych w tym naśladowczych (PP I/5);- szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II/7)- odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej PP III/2) ;- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1);- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2);- eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działaniaFormy: zajęcia z całą grupąŚrodki dydaktyczne : ilustracje przedstawiające morskie krajobrazy, plakat : dno morza, butelka, olej, woda, barwnik niebieski, treści wiersza ,, Piraci’’ M. Sulima Ciundziewickiego, Ilustracje do wiersza, nagranie ,,Płyną Ryby: , latarnia morska wykonana przez nauczyciela z wykorzystaniem butelki, nagranie: szum morza, odtwarzacz Nauczyciel gromadzi dzieci na macie w siadzie – rymowanka rozpoczynająca zajęcia, nauczyciel recytuje:Gwiazdki mrugają ( poruszamy ,,mrugając’’ rękami nad głową),Motylki fruwają ( rękami robimy skrzydła motyla),A wszystkie dzieci Pani słuchają (kładziemy palec na ustach).2. Powitanie: Dzieci witają się z nauczycielem: Nauczyciel mówi: Witam dzieci, które lubią wakacje nad morzem ( dzieci machają), witam dzieci, które chciałyby płynąć statkiem (dzieci machają). Nauczyciel wg wcześniejszego schematu wypowiada podobne kwestie - dzieci machają rękami .3. Piraci – słuchanie wiersza M. Sulima Ciundziewickiego. Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczycielka czyta powoli treść wiersza jednocześnie zawiesza i wskazuje na tablicy ilustracje przedstawiające bohaterów występujących w wierszu. Po zakończeniu dzieci wymieniają Żyło kiedyś raz dwóch braci,straszni byli to nich morza, oceany,stanowiły życia rejs ogromny wyruszylia w nim przygód moc trwała całe lata,gdyż los różne figle wielkiej morskiej burzy,chciał ich pożreć rekin piracy dzielni byli,wnet rekina im z ręki rybki małe,za co dostał też z wielkiej zaś wdzięczności,przyprowadził nowych krab na pogaduszki,który mężem był parę stanowili i szczęśliwi bardzo rybka mała,Na swych skrzydłach przyleciała,Zzieleniała wręcz ze złościgdy ujrzała tylu razem ucztowalinim na wyspę się tej pory żyją w zgodzie,ci na lądzie, inni w wodzie może być morze? Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji – odwołanie się do obserwacji i doświadczeń z życia dzieci. Nauczycielka zawiesza na tablicy ilustracje i prosi dzieci, by się przyjrzały: jedna przedstawia morze spokojne, druga – wzburzone. Nauczycielka zadaje pytania: Czym obrazki różnią się od siebie? Co to jest sztorm? Kto z was był nad morzem? Jakie jest morze? Co nad morzem można zobaczyć? Co nad morzem można robić? 5. Ocean w butelce – Eksperyment. Nauczycielka zaprasza dzieci, aby stanęły wokół stolika i obejrzały eksperyment: Do butelki nalewa wodę, prosi chętne dziecko, aby dodało barwnik w kolorze niebieskim oraz olej. Tak przygotowaną butelkę kolejne chętne dziecko wraz z pomocą nauczyciela obraca w różnych kierunkach. Dzieci podziwiają efekt Latarnia morska – zabawa ruchowa o wielostronnym ruchu . Dzieci naśladują ruchy wioślarzy płynących w łodziach ( maszerują wymachując ramionami w rytm muzyki - szum morza. Nauczyciel trzyma w ręku latarnię morską ( wykonaną z butelki), na hasło nauczyciela: Latarnia morska ( nauczyciel podnosi latarnię do góry), dzieci zatrzymują się i machają dłonią w stronę nauczyciela. 7. Morskie głębiny – oglądanie plakatu przedstawiającego dno morza, powtarzanie słownictwa w języku angielskim. Nauczycielka zawiesza na tablicy plakat namalowany na arkuszu bristolu. Pokazuje palcem kolejno elementy i nazywa je w języku angielskim, dzieci powtarzają: sea, fish, shark, plants, turtle, crab...8. Płyną ryby Zabawa muzyczna wg propozycji M. Tomaszewskiej- zajęcia z wykorzystaniem TIK ( odtwarzanie nagrania z YouTube przy użyciu bluetooth) – dzieci stoją w kole, śpiewają i naśladują ruchy i gesty nauczycielki wykonywane do piosenki ,,Płyną ryby’’: Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach.
OImKg3U.